جزئیات خبر

افزایش 2 برابری سطح زیر کشت کلزا توسط کشت‌وصنعت انابد

1395/10/4
افزایش 2 برابری سطح زیر کشت کلزا توسط کشت‌وصنعت انابد

سرپرست شرکت کشت و صنعت انابد از افزایش 2 برابری سطح زیر کشت کلزا در اراضی این شرکت در مقایسه با سال گذشته خبر داد.
مهندس احمد هراتی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: طی سال زراعی 96-95، در سطح 305 هکتار از اراضی این شرکت، کلزا کشت شده است.
وی با اشاره به ارقام کشت شده، گفت: ارقام کشت شده بیشتر هایولا 401 است، ضمن این که از ارقام هایولا 50 و ایکسپاور و ایکسکالیبر به صورت آزمایشی و با هدف بررسی عملکرد و دستیابی به بهترین الگوی کشت کلزا، استفاده شده است.
هراتی ادامه داد: تمامی این ارقام، برای تولید روغن استفاده می شوند.
وی درباره نحوه کشت کلزا گفت: با توجه به پیشرفت علوم کشاورزی و تجربیات به دست آمده، کشت این محصول با استفاده از دستگاه بذرکار مخصوص دانه های ریز و به صورت کف کار صورت گرفته است که بدین وسیله مشکلات آب و خاک شور را بر طرف کند.
هراتی ادامه داد: آبیاری این اراضی به صورت غرقابی و به صورت ردیفی انجام می شود که البته امسال در سطح 30 هکتار از سیستم تحت فشار تیپ استفاده شده است.
وی با اشاره به نقاط قوت کشت سال جاری بیان کرد: کشت به موقع کلزا و همچنین بالا بودن دمای هوا در مهر ماه، باعث شده تا تراکم این محصول در سطح استاندارد و مورد پسند قرار گیرد.
هراتی ادامه داد: همچنین استفاده از سیستم های نوین آبیاری در کشت توانسته است علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، تراکم و سطح سبز مناسبی را نیز ایجاد کند.
وی درباره مشکلات پیش روی شرکت در زمینه کشت کلزا گفت: به دلیل رسیدگی غیر یکنواخت در غلاف های سطح بالایی و پاینی بوته ها، در زمان برداشت مقداری رطوبت همراه با کاه و کلش به خرمنگاه یا انبار وارد می شود که این رطوبت باعث بروز مشکلاتی در انبارداری می گردد.
سرپرست شرکت کشت و صنعت انابد ادامه داد: با توجه به سطح کشت شده باید تمهیداتی انجام گردد که بلافاصله بعد از برداشت به کارخانه روغن کشی مورد نظر انتقال یابد.
هراتی، پیش بینی انبارهای مسقف و یا ارسال مستقیم محصول از مزرعه به کارخانه های روغن کشی با توجه به خرید تضمینی دولت را راهکار اصلی این مشکل دانست و افزود: بدین منظور باید نسبت به عقد قرارداد با کارخانه های روغن کشی در سطح استان و تحویل به موقع اقدام شود.
 317-95

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد