جزئیات خبر
مدیرعامل موسسه کشاورزی و موقوفات چناران در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی مطرح کرد؛
ثمراتی از جنس توسعه با وقف

1395/9/28
ثمراتی از جنس توسعه با وقف

سازمان ها و موقوفاتی که بر اساس وقف شکل گرفته اند، دارای ظرفیت­های بالقوه زیادی برای هموار کردن مسیر توسعه هستند که بهره برداری از آن ها نیازمند مدیریت اقتصادی مدبرانه و هوشمند است
در این شرایط، سازمان کشاورزی و موقوفات چناران توانسته تا حدودی با مدیریت صحیح و استفاده بهینه از پتانسیل های متعدد و مختلف خود، منابع و سرمایه های موجود را به طور شایسته در مسیر اهداف توسعه اقتصادی و همچنین اهداف سازمان اقتصادی رضوی که پشتیبانی مالی و اقتصادی از فعالیت های عام المنفعه در امور فرهنگی آستان قدس رضوی است، قرار دهد.
لذا این سازمان فعالیت اصلی خود را مطابق اساسنامه، بر حفاظت و صیانت، احیاء، توسعه و بهره برداری بهینه از موقوفات آستان قدس رضوی در منطقه چناران و حومه آن قرار داده است.
اهمیت موضوع وقف ما را بر آن داشت تا به سراغ غلامرضا باقرزاده، مدیرعامل موسسه کشاورزی و موقوفات چناران برویم و به عرصه های کاری این موسسه، ثمرات وقف، احیاء مزارع و اراضی و ... بپردازیم که در ادامه می‌خوانید.
 نخستین رقبه وقف شده سازمان کشاوری و موقوفات چناران چه بوده و مربوط به چه سالی است؟
مرحوم عتیق احمد ملک اسماعیل طوسی، در سال 931 هجری قمری نخستین رقبات را در این منطقه وقف آستان قدس رضوی کرده است که از جمله موارد مصارف آن می توان به اطعام فقرا، مساکین، صادرین و واردین مرضاء و همچنین روشنایی حرم مطهر و خدام مرتزقه اشاره کرد.
 در میان رقبات این سازمان نام واقفان خیراندیش بسیاری به چشم می خورد...
بله، از آن جمله می توان به وقفیات مرحومان شاه عباس صفوی در سال 1023 هجری قمری، علیشاه افشار در سال 1160 هجری قمری، میرزا محمد کاملاء کرمانی در سال 1084 هجری قمری، مهدی قلی بیک میرآخور باشی در سال 1027 هجری قمری، علی اکبر دبیر سهرابی در سال 1313 هجری شمسی و ... اشاره کرد.
 فعالیت در بخش املاک و اراضی استیجاری، حقوقی و همچنین کشاورزی، مهم ترین عرصه های کاری این سازمان را به خود اختصاص می دهد. درباره مهم ترین اقداماتی که در این زمینه انجام شده است، بفرمایید.
از جمله مهم ترین اقدامات صورت گرفته توسط این سازمان در بخش کشاورزی می توان اجرای طرح ها و استفاده از سیستم های آبیاری نوین در بیش از 90 درصد چاه های امانی، احداث 5 باب استخر ذخیره آب، بررسی و مطالعه برای احداث گلخانه به منظور افزایش ارزش اقتصادی و راندمان آب و ... را نام برد.
برقراری رابطه استیجاری مناسب با مستاجرین، وصول اجاره و سایر حقوق موقوفه، حفاظت و صیانت از اراضی و همچنین استفاده از نرم افزار های جدید املاک و اراضی، بخشی از فعالیت های این سازمان در بخش املاک و اراضی به شمار می رود.
یکی دیگر از اقدامات مهم این سازمان انجام مطالعات و اجرای طرح های امکان سنجی برای بهره برداری بهینه با اجرای طرح هایی همچون احداث کارخانجات صنعتی، اجرای طرح های تفریحی توریستی، مجتمع های گلخانه ای، تامین عرصه مناسب برای مسکن روستایی با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی می باشد که به منظور شناسایی پتانسیل های بالقوه اراضی به ویژه در جاهایی که کشاورزی به دلایل مختلف امکان پذیر نیست، صورت گرفته است.
 
املاک و اراضی تحت پوشش شامل چه مواردی است؟
موقوفات آستان قدس رضوی که تحت پوشش سازمان کشاورزی و موقوفات چناران قرار دارند شامل بالغ بر 46 هزار هکتار املاک و اراضی، 87 حلقه چاه کشاورزی، حق آبه از 7 رشته رودخانه، 11 رشته قنات و 4 دهنه چشمه در قالب 72 مزرعه و پلاک ثبتی است که به دو صورت امانی در بخش کشاورزی سازمان و استیجاری در قالب واگذاری به صورت اجاره به کشاورزان منطقه، بهره برداری می شوند.
این سازمان بیش از 80 درصد اراضی تحت پوشش خود را به کشاورزی آبی و دیم در قالب بیش از 36 هزار هکتار اختصاص داده است.
 احیای اراضی موقوفه و تحصیل درآمدهای متناسب، به منظور تحقق نیات واقفان یکی از وظایف حوزه املاک و اراضی است، در این خصوص چه فعالیت هایی صورت گرفته است؟
سازمان کشاورزی و موقوفات چناران در این زمینه اقدامات بسیاری را همچون همکاری برای برقی کردن 85 حلقه چاه کشاورزی، همکاری با مستاجرین برای اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار، اجرای خطوط انتقال آب، تسطیح اراضی کشاورزی و غنی سازی و اصلاح بافت خاک، مشارکت و همکاری برای تهیه طرح و اجرای بند های خاکی و استخرهای ذخیره آب در اراضی موقوفه، تغییر الگوی کشت محصولات و ... را انجام داده است.
انجام عملیات آماده سازی و واگذاری بیش از 100 هکتار از اراضی چهار طاقی برای احداث شهرک صنعتی فردوسی، آزادسازی حدود 2 هکتار اراضی مورد نیاز برای حداث مجتمع رفاهی امام رضا(ع)، واگذاری چاه و اراضی به منظور احداث کارخانجات خمیرمایه رضوی، شرکت شهدیران، گاوداری ها، دامداری ها و مرغداری های صنعتی و سنتی و ... از جمله تغییر کاربری اراضی می باشد که به واسطه نبود قابلیت کشاورزی و یا ضرورت و نیاز شهرستان چناران، صورت گرفته است.
 پیوند میان سنت وقف با اشتغال زایی می‌تواند دگرگونی بزرگ در زمینه کارهای اجتماعی پدید آورد. این مهم تا چه حد در این موسسه به منصه ظهور رسیده است؟
سازمان کشاورزی و موقوفات چناران در حال حاضر برای بیش از 54 نفر پرسنل شاغل در سازمان با به کارگیری نیروهای مورد نیاز در بخش اداری و کشاورزی امانی ایجاد اشتغال مستقیم کرده است.
علاوه بر این، با واگذاری اراضی بخش استیجاری به کشاورزان و افراد بومی محلی برای بالغ بر 5 هزار نفر اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده که شامل اشتغال مستقیم افزون بر 3 هزار نفر مستأجر در بخش اراضی استیجاری و اشتغال غیر مستقیم بیش از 2 هزار نفر از خانواده های مستأجرین و پیمانکاران است.
 وقف مقوله ای است که آثار و برکات آن برای همیشه ماندگار است، موقوفات این موسسه چه ثمراتی داشته است؟
وقفیات صورت گرفته به سازمان کشاورزی و موقوفات چناران ثمرات بسیاری داشته است که از این میان می توان به ایجاد اشتغال، کمک به توسعه و رشد تولید به منظور خودکفایی و اقتصاد مقاومتی، پیشگیری از تغییر کابری های غیر مجاز و خرد شدن اراضی کشاورزی، آثار بسیار مطلوب اجرای نیات واقفین، جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها، استفاده از ظرفیت های موجود برای اجرایی کردن فرامین ارزشمند مقام معظم رهبری در اعطای حکم تولیت معزز آستان قدس رضوی به ویژه کمک به نیازمندان، فقرزدایی، تاکید بر برنامه های زائر محور و تسهیل در امر زیارت بارگاه ملکوتی ولی نعمتمان اقا علی بن موسی الرضا(ع) و ... اشاره کرد.
تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
 303-95

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد