جزئیات خبر

موسسه موقوفات و کشاورزی چناران

1395/12/11
موسسه موقوفات و کشاورزی چناران

موسسه موقوفات و کشاورزی چناران از جمله بخش‌هایی است که توانسته با مدیریت صحیح و استفاده بهینه از پتانسیل‌های متعدد و متخلف خود، منابع و سرمایه‌های موجود را به طور شایسته در مسیر اهداف توسعه اقتصادی و همچنین اهداف سازمان اقتصادی رضوی که پشتیبانی مالی و اقتصادی از فعالیت‌های عام المنفعه در امور فرهنگی آستان قدس رضوی است، قرار دهد.
 
رقبات تحت پوشش
موسسه موقوفات کشاورزی چناران، موقوفاتی را تحت پوشش دارد که شامل بیش از 46 هزار هکتار املاک و اراضی، 87 حلقه چاه کشاورزی، 7رشته رودخانه، 11 رشته قنات و 4 دهنه چشمه (تماماً موقوفه آستان قدس رضوی) در قالب 72 مزرعه و پلاک ثبتی است که به دو صورت امانی (بخش کشاورزی سازمان) و استیجاری (واگذاری به‌صورت اجاره به کشاورزان منطقه) بهره‌برداری می‌شوند.
 
از حرف تا عمل
وقفیات موسسه موقوفات و کشاورزی چناران ثمرات بسیاری داشته است که از این میان می‌توان به ایجاد اشتغال، کمک به توسعه و رشد تولید به منظور خودکفایی و اقتصاد مقاومتی، پیشگیری از تغییر کاربری‌های غیرمجاز و خردشدن اراضی کشاورزی، آثار بسیار مطلوب اجرای نیات واقفین، جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها و ... اشاره کرد.
 
حفاظت و صیانت از اراضی
فعالیت در بخش املاک و اراضی استیجاری، حقوقی و همچنین کشاورزی، مهم‌ترین عرصه‌های کاری این سازمان را به خود اختصاص می‌دهد. از جمله فعالیت‌های این سازمان در بخش املاک و اراضی می‌توان به برقراری رابطه استیجاری مناسب با مستاجرین، وصول اجاره و سایر حقوق موقوفه، حفاظت و صیانت از اراضی و همچنین استفاده از نرم‌ افزارهای جدید املاک و اراضی اشاره‌کرد.
 
احیاء و تغییرکاربری اراضی
موسسه موقوفات و کشاورزی چناران علاوه‌بر فعالیت در بخش کشاورزی با هدف احیاء مزارع و اراضی، اقدامات دیگری را نظیر واگذاری زمین مورد نیاز برای اجرای طرح انتقال کارخانه صنایع چوب آستان قدس رضوی به شهرک صنعتی چارطاقی، آزادسازی حدود 2 هکتار اراضی مورد نیاز برای احداث مجتمع رفاهی امام ‌رضا(ع)، واگذاری بالغ‌بر 100 هکتار زمین مورد نیاز برای احداث شهرک صنعتی فردوسی در اراضی چهارطاقی، واگذاری چاه و اراضی به‌منظور احداث کارخانجات خمیرمایه رضوی و... انجام داده که این تغییر کاربری اراضی به دلیلی نبود قابلیت کشاورزی، صورت گرفته‌ است.
 
منفعتی برای عموم مردم
وقف نقش مهمی در زمینه‌سازی ایجاد اشتغال در جامعه دارد و احیای این فرهنگ پسندیده کمک شایانی به ایجاد اشتغال جوانان می‌کند. سازمان کشاورزی و موقوفات چناران در حال حاضر برای بیش از 60 نفر پرسنل شاغل در سازمان با به ‌کارگیری نیروهای بومی در بخش اداری و کشاورزی امانی ایجاد اشتغال مستقیم کرده است.
علاوه‌براین، با واگذاری اراضی بخش استیجاری به کشاورزان و افراد بومی برای بیش‌از 5 هزار نفر اشتغال‌زایی مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده است.
400-95

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد