جزئیات خبر

قند چناران؛ پیشگام در عرصه بهره‌وری و بهینه سازی مصرف

1394/3/5
قند چناران؛ پیشگام در عرصه بهره‌وری و بهینه سازی مصرف

مدیر عامل شرکت قند چناران گفت: این شرکت یکی از پیشگامان در زمینه بهره وری و بهنیه سازی مصرف در بین کارخانجات قند به شمار می رود.

علی ناظران در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی با اشاره به اقدامات شرکت قند چناران در زمینه بهینه سازی مصرف اظهار کرد: تعویض دیفیوزر ها، جایگزینی بلوئرهای جدید و نصب سیستم PLC بر روی تابلوهای برق تصفیه خانه فاضلاب از جمله اقداماتی است که به منظور افزایش راندمان تصفیه خانه فاضلاب، کاهش برق مصرفی و اتوماسیون سیستم انجام شده است.

وی ادامه داد: خرید و نصب 5 دستگاه کنتور گاز در مسیر سوخت بویلرها و تفاله خشک کن برای پایش مصرف گاز، گرم کردن هوای ورودی به مشعل بویلر به منظور افزایش راندمان آن، بهینه سازی توربوژنراتور EKM و در مدار قرار گرفتن آن با راندمان بالاتر در مقایسه با توبوژنراتورهای دیگر از اقدامات دیگر شرکت با هدف بهینه سازی مصرف انرژی است.

ناظران از کاهش مصرف گاز به میزان 10 درصد در سال گذشته خبر داد و افزود: با خرید دستگاه آنالایزر گاز به منظور پایش وضعیت گازهای خروجی حاصل از احتراق دودکش بویلرها، کنترل پارامترهای مربوط به گازهای حاصل از احتراق مانند دی اکسید کربن، منوکسید کربن و اکسیژن، در سال 1393، 10 درصد در مصرف گاز صرفه جویی شده است.

وی ادامه داد: نصب کلکتور بخار در توربین برای یکپارچه کردن بخار مصرفی خط تولید، افزایش کیفیت شربت، کاهش مصرف انرژی و کاهش نوسانات بخار و همچنین نصب یک دستگاه بدنه اواپراسیون با سطح حرارتی هزار متر مربع در راستای طرح توسعه، افزایش کیفیت شربت و کاهش بخار مصرفی نیز بخش دیگری از فعالیت های شرکت در عرصه مدیریت انرژی به شمار می رود.

مدیر عامل شرکت قند چناران با اشاره به اقدامات صورت گرفته درباره کاهش مصرف برق و اتوماسیون سیستم ها خاطر نشان کرد: برای این منظور از افزون بر 60 عدد کنترل دور در لوپ های کنترلی مختلف استفاده شده است.

وی درباره اقدامات دیگر شرکت قند چناران در حوزه بهره وری و بهینه سازی مصرف بیان کرد: نصب و راه اندازی آزمایشی فیلتر ممبران به منظور کاهش آلودگی زیست محیطی و ضایعات قندی، تغییرات اساسی در سیستم برق ورودی با نصب دستگاه های متعدد، نصب خازن و رگولاتور برای کنترل توان راکتیو مصرفی و اجرای حفاظت کاتدیک روی لوله گاز اصلی به منظور جلوگیری از خوردگی و توقفات ناخواسته، بخشی دیگر از این فعالیت ها شمار می رود.

ناظران ادامه داد: علاوه بر این، بهینه سازی مسیر تفاله ورودی به تفاله خشک کن برای کاهش خطرات آتش سوزی، افزایش کیفیت تفاله خشک و کاهش توقفات تفاله خشک کن، نوسازی و تغییرات اساسی در سیستم عیارسنجی برای کاهش آب مصرفی و کاهش توقفات و همچنین جایگزینی تعدادی از الکتروموتورهای هزار و 500 دور به جای 3 هزار دور به منظور کم شدن استهلاک نیز صورت گرفته است.

وی استفاده از مشوق های وزارت نیرو به خاطر کم شدن هزینه های برق شرکت را یکی از آثار مثبت فعالیت در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی عنوان کرد و افزود: مدیریت مصرف آب با هدف کاهش آب مصرفی در فرآیند تولید و کاهش حجم فاضلاب، نصب 2 دستگاه سانتریفوژ مداوم بری پخت 2 و 3 برای کاهش ضایعات قندی و توقفات، عایق کاری و ایزولاسیون دستگاه ها، مخازن و لوله ها و ... از دیگر این اقدامات است.

ناظران با اشاره به کسب گواهینامه های معتبر کشور و استانی در زمینه بهره وری و بهینه سازی مصرف به خبرنگار ما گفت: باتوجه به اقدامات انجام شده، شرکت قند چناران موفق به کاهش توقفات بهره برداری، افزایش راندمان و استحصال، دریافت گواهینامه انطباق معیار مصرف از اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در سال 1390، 1391 و 1392 شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، دریافت لوح افتخار و برگزیده صنعت سبز از طرف سازمان محیط زیست در سال های 1384 و 1393 و همچنین کسب لوح افتخار و واحد نمونه صنایع غذایی و بهداشتی استان خراسان رضوی از طرف اداره نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی؛ از جمله افتخاراتی است که در شرکت در کارنامه خود ثبت کرده است.

47-94

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد