جزئیات خبر
پنجاه و نهمین دوره بهره برداری قند چناران آغاز شد؛
چرخ تولید برای پنجاه و نهمین سال در شرکت قند چناران صیقل خورد

1393/8/4
چرخ تولید برای پنجاه و نهمین سال در شرکت قند چناران صیقل خورد

چرخ تولید برای پنجاه و نهمین سال در شرکت قند چناران صیقل خورد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، در مراسمی که با حضور مدیر عامل، مهندسان و کارکنان شرکت قند چناران، وابسته به آستان قدس رضوی برگزار شد، این شرکت برای تبدیل حدود 70 هزار تن چغندرقند، آغاز به کار کرد.
این گزارش حاکی است، مراسم بهره برداری طبق یک سنت دیرینه با قربانی کردن گوسفند و روشن کردن کوره آهک توسط چهار نفر از سادات شاغل در این کارخانه آغاز و دربها به روی تریلی ها و تراکتورهای حامل چغندرقند باز شد.
مهندس علی ناظران، مدیرعامل شرکت قند چناران در مراسم بهره برداری امسال، اظهار داشت: عمر کارخانه زیاد است، ولی اما تجهیزات و امکانات روز دنیا خریداری و نصب شده تا هم به لحاظ رعایت مسائل زیست محیطی و هم افزایش کیفیت محصول و راندمان تولید شرایط بهتری داشته باشد.
وی خطاب به کارکنان افزود: تاکنون سه نسل در این کارخانه خدمت کرده اند و با اهتمام شما در حفظ اموال و موقوفات آستان قدس رضوی امید می رود نسل های متعددی بتوانند چرخ تولید را در این شرکت به گردش درآورند و منشأ خدمت رسانی به جامعه اسلامی باشند.
مدیر عامل موسسه قند چناران با اشاره به موافقت موسسه سازمان اقتصادی رضوی خصوص راه اندازی تسویه شکر در این کارخانه، اظهار داشت: با عنایت به کاهش زمان فصل برداشت در سالهای اخیر و لزوم استفاده بهینه از امکانات موجود، خوشبختانه بحث تسویه شکر به نتیجه رسیده و امیدواریم از سال آینده بتوانیم انجام وظیفه نماییم.
وی با بیان این که یکی از مشکلات اصلی در کشت چغندرقند، تأمین آب مورد نیاز است، به اقدامات صورت گرفته در این زمینه اشاره و اظهار داشت: در تعاملاتی که با کشاورزان و پیمانکاران داریم، آموزشهای لازم برای صرفه جویی در مصرف آب جهت تولید چغندرقند منتقل شد و طبق مذاکراتی که با بانک کشاورزی داشتیم، تسهیلات ویژه ای برای ارتقای سیستم آبرسانی مزارع شهرستان چناران در نظر گرفته شده است.
ناظران ابراز داشت: در حال حاضر برای تولید یک کیلوگرم شکر، حدود 1.2 مترمکعب آب مصرف می شود و تلاش داریم در سال جاری این میزان را به حدود یک مترمکعب برسانیم. همچنین با اقداماتی که طی سالهای اخیر در سیستم های تبدیل چغندر در کارخانه قند چناران صورت گرفته، مصرف آب جهت تبدیل چغندر به شکر چندین برابر کاهش نشان می دهد.
مدیر عامل موسسه قند چناران از راه اندازی سیستم دیجیتالی برای دریافت چغندرقند از کشاورزان خبر داد و افزود: امسال برای اولین بار در استان، سیستم بارکد جایگزین شیوه سنتی «پته نویسی» شد و هر کشاورز یا پیمانکار با ارائه بارکد می تواند تمامی مراحل ثبت، پیگیری، تعیین عیار، تسویه حساب و... را از طریق سیستم های کامپیوتری دنبال کند. این امر موجب شده کشاورزان و رانندگان از سردرگمی نجات یابند.
وی تهیه بهترین و مناسبت ترین بذر برای کشاورزان را از جمله خدمات این شرکت عنوان کرد و افزود: در حال حاضر برای حدود 95 درصد مزارع طرف قرارداد، بذر خارجی و مرغوب فراهم شده و واگذار شده است.
وی به فعالیت های زیست محیطی کارخانه قند چناران اشاره کرد و گفت: مجموع اقدامات انجام شده در این شرکت، موجب شد در سال 93 به عنوان واحد نمونه سبز در استان خراسان رضوی برگزیده و معرفی شویم.
مهندس ناظران با بیان این که ظرفیت اسمی کارخانه قند چناران یک هزار تن در روز می باشد، گفت: با عنایت به اینکه پیش بینی شده امسال حدود 70 هزار تن چغندرقند به کارخانه برسد، مدت زمان بهره برداری نیز حدود 70 روز خواهد بود که برای این ایام علاوه بر حدود 110 نیروی کار موجود، حدود 150 نفر نیز از نیروهای فصلی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
107-93

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد