جزئیات خبر
برای نخستین بار در شمال شرق کشور
مزرعه نمونه موفق به اخذ مجوز احداث باغ مادری پایه های رویشی درختان میوه گردید

1395/11/6
مزرعه نمونه موفق به اخذ مجوز احداث باغ مادری پایه های رویشی درختان میوه گردید

برای اولین بار در شمال شرق کشور مؤسسه کشت وصنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی موفق به دریافت پروانه و مجوز احداث باغ مادری، تولید پایه های رویشی و پیوندک درختان میوه گردید.
علی اورعی زارع سرپرست موسسه کشت وسنعت مزرعه نمونه در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: براساس این مجوزها به موسسه مزرعه نمونه اجازه داده شده تا با رعایت استانداردها و ضوابط و دستورالعمل های فنی ، در زمینه تولید پیوندک ارقام تجاری و بازارپسند میوه های دانه دار و هسته دار و میوه خشک و پایه های رویشی مناسب هرنوع میوه و رقم اقدام نماید.
  وی ادامه داد: براساس این مجوزها موسسه مزرعه نمونه آماده پذیرش سفارش نهال های موردنیاز باغداران به ویژه در مورد احداث باغ های متراکم و تحویل پیوندک ارقام مرغوب و تجارتی انواع و ارقام میوه خواهد بود.
اورعی زارع استفاده بهینه از منابع آبی و افزایش بهره وری از آب و زمین را از اصول اولیه برای دریافت این مجوزها عنوان نمود.
وی بیان داشت: در مرحله اول حدود  بیست هزار نهال تولید شده که این تعداد در سال های بعد تا دو میلیون رقم افزایش خواهد یافت.
اورعی زارع ادامه داد: کلیه نهال های تولیدی و پایه و پیوندک ها به همراه گواهی های بهداشت و سلامت و نوع و رقم از موسسه ها  کنترل و گواهی و بذر و سازمان جهاد کشاورزی خواهد بود.
سرپرست موسسه کشت وصنعت مزرعه نمونه اضافه کرد؛ تمامی نهال های تولیدی با برند رضوی به فروش خواهد رسید. وی شرکت ها و موسسات وابسته به آستان قدس رضوی را اولویت نخست موسسه کشت وصنعت مزرعه نمونه برای عرضه این نهال ها اعلام کرد.
اورعی زارع درباره ویژگی های نهال های دارای پایه های رویشی ارقام هسته دار، دانه دار و دانه خشک گفت: تراکم کاشت بالا، قابلیت فرم دهی، زودرس بودن، عملکرد تولید بالا و ...، از جمله مزایای نهال های مذکور به شمار می رود.
  361-95

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد