جزئیات خبر

مزرعه نمونه؛ رکورد دار نخستین‌ها در استان

1395/12/14
مزرعه نمونه؛ رکورد دار نخستین‌ها در استان

سرپرست موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه گفت: این موسسه طی سال جاری اقدامات ارزشمندی را برای نخستین بار در استان و منطقه شمال شرق کشور انجام داده است.
مهندس علی اورعی زارع در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: این موسسه طی سال 1395، برای اولین بار در شمال شرق کشور، مجوز احداث باغ مادری را از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تولید اندام تکثیری ارقام تجاری و پایه های رویشی محصولات هسته دار، دانه دار و دانه خشک دریافت کرد.
وی ادامه داد: همچنین برای اولین بار در استان خراسان رضوی، موفق به دریافت مجوز تولید بذر کلزا و نیز تولید نهال، تولید تجاری نشاء مکانیزه سبزی و صیفی از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال شده ایم.
اورعی زارع با بیان این که مزرعه نمونه برای نخستین بار در طول فعالیت 50 ساله خود عملکرد، بیش از 95 تن گوجه فرنگی در هکتار را در سطح 476 هکتار تولید کرده است، افزود: این رقم در مقایسه با راندمان استان که 38 تن در هکتار است، افزایش 250 درصدی را نشان می دهد.
وی ادامه داد: دلیل عمده این افزایش راندمان، در وهله نخست، استفاده از سیستم کشت نشائی و آبیاری قطره ای و در مرحله بعد، استفاده از ارقام هیبرید پر محصول است.
اورعی زارع با اشاره به تولید بیش از 25 میلیون اصله نشاء گوجه فرنگی، خربزه، فلفل و بادمجان توسط این موسسه گفت: همچنین یک باب گلخانه نیم هکتاری برای تولید پایه های رویشی انواع میوه های دانه دار و هسته دار به روش کشت بافت و تولید نشاء سبزی و صیفی احداث شده است.
سرپرست موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه ادامه داد: احداث 10 هکتار باغ گلابی پایه رویشی به روش متراکم با استفاده از مدرترین تجهیزات روز دنیا شامل توری ضد تگرگ، ضد تشعشع و سیستم مه پاش ضد سرما، یکی از فعالیت های این موسسه طی سال جاری به شمار می رود.
اورعی زارع، اجرای بیش از 300 هکتار آبیاری تحت فشار را از جمله اقدامات موثر مزرعه نمونه علیرغم وجود بحران آب حاکم بر کشور دانست و افزود: علاوه بر این، دو باب استخر با پوشش ژئوممبران با حجم ذخیره سازی بالغ بر 6 هزار متر مکعب نیز ساخته شده است.
وی با اشاره به خرید ماشین آلات برداشت مکانیزه چغندرقند گفت: طی سال جاری، از 85 هکتار اراضی زیر کشت چغندر قند، بالغ بر 90 تن محصول در واحد سطح برداشت شده است.
403-95

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد