جزئیات خبر

بیش از 30 میلیون نشاء گوجه فرنگی در مزرعه نمونه آستان قدس رضوی تولید شد

1396/4/1
بیش از 30 میلیون نشاء گوجه فرنگی در مزرعه نمونه آستان قدس رضوی تولید شد

سرپرست موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی از تولید بیش از 30 میلیون نشاء گوجه فرنگی توسط این موسسه از ابتدای سال جاری خبر داد.
مهندس علی اورعی زارع در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: این ارقام هیبرید و استاندارد شامل زمرد، CH و استرلینگ بوده که البته در کشت امسال از رقم‌های جدید همچون 6515 (Lamantin)نیز استفاده شده است.
وی ادامه داد: از مجموع نشاء‌های گوجه فرنگی تولید شده، حدود 20 میلیون نشاء در اراضی موسسه کشت شده و 10 میلیون نشاء باقی‌مانده نیز با در اولویت قرار دادن واحدهای وابسته به آستان قدس رضوی، به شرکت‌های کشاورزی رضوی و کشاورزی و موقوفات چناران و نیز سازمان کشاورزی و موقوفات ملک ارسال می‌شود.
اورعی زارع با اشاره به تولید نشاء‌ها به روش نرسرینگ گفت: در این روش، پس از کاشت بذرها در سینی‌های مخصوص به صورت مکانیزه و پس از نگهداری سینی‌های مذکور در گلخانه طی مدت 30 تا 35 روز، نشاء‌های مذکور آماده انتقال به زمین اصلی می‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به کمبود منابع آبی و صرفه‌جویی در مصرف آب، تولید نشاء به روش نرسرینگ را در دستور کار قرار داده‌ایم.
اورعی زارع درباره روش آبیاری این نشاء‌ها گفت: آبیاری نشاء‌های گوجه فرنگی با استفاده از سیستم‌های تحت فشار قطره‌ای نوار تیپ انجام می‌شود.
وی همچنین از تولید نشاء خربزه و کلزا طی سال جاری توسط این موسسه خبر داد و افزود: موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه از ابتدای امسال علاوه بر نشاء گوجه فرنگی، 15 میلیون نشاء کلزا و حدود 600 هزار نشاء خربزه را تولید کرده است.
اورعی زارع ادامه داد: این برای نخستین بار در سطح کشور است که موسسه‌ای موفق به تولید نشاء کلزا می‌شود.
79-96

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد