جزئیات خبر

موسسه کشت ‌و صنعت مزرعه نمونه؛ پیش‌گام در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

1396/6/20
موسسه کشت ‌و صنعت مزرعه نمونه؛ پیش‌گام در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در گروی توسعه بخش کشاورزی است؛ حوزه‌ای بسیار مهم که به واسطه نقش بی‌بدیل آن در فعالیت‌های اقتصادی کشور، توجه خاص خود را می‌طلبد، چرا که افزایش بهره‌وری در این عرصه، کشور را به دست‌یابی به اقتصادی پایدار، سوق خواهد داد. در این راستا، شرکت‌ها، موسسات و ادارات دولتی با در دستور کار قرار دادن بندهاى 24 گانه سیاسـت‌های کلی اقتصاد مقاومتـی ابلاغی توسط رهبر معظم انقلاب، برنامه‌های راهبردی خود را در این زمینه پیگیری کرده‌اند. موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه که همواره به عنوان یکی از موسسات فعال و پیش‌گام آستان قدس رضوی برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، شناخته شده است، اقدامات ارزشمندی را در حوزه اشتغال‌زایی، رشد بهره‌وری در اقتصاد، پیش‌تازی اقتصاد دانش‌بنیان، مدیریت مصرف و برنامه‌ریزی تولید متناسب با نیازهای صادراتی انجام داده است که در گفت و گو با علی اورعی زارع؛ سرپرست این موسسه به تفصیل به موضوعات مذکور می‌پردازیم.
 
پیش‌تازی در اقتصاد دانش‌بنیان، یکی از موضوعات مورد تاکید رهبر معظم انقلاب در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌باشد. در این زمینه چه اقداماتی انجام شده است؟
بر اساس مصوبه هیئت مدیره موسسه و انجام فعالیت‌های کارشناسی، در صدد هستیم تا موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه به شرکتی دانش‌بنیان تبدیل شود که در این خصوص هماهنگی‌های لازم با مدیر هلدینگ کشاورزی، دامپروری و صنایع تبدیلی سازمان اقتصادی رضوی انجام شده و تاکنون چندین جلسه اختصاصی و همچنین بازدید از فعالیت‌های مجموعه صورت گرفته است. برنامه‌ریزی برای انتقال دانش فنی تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی به داخل کشور یکی دیگر از فعالیت‌های مرتبط با اقتصاد دانش‌بنیان است که با مشارکت شرکت‌های معتبر بین‌المللی انجام خواهد شد. در این زمینه، مکاتبات زیادی با چندین شرکت اسپانیایی، ایتالیایی، فرانسوی و... انجام شده و در حال مذاکرات اولیه هستیم. ناگفته نماند صنعت تولید این نوع بذور، جزء صنایع با فناوری بالا( High-tech) محسوب می‌شود. یکی دیگر از اقدامات در این حوزه، مذاکره اولیه و برگزاری جلسات مشترک با مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی و دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برای انعقاد تفاهم‌نامه همکاری های تحقیقاتی پژوهشی مشترک است که با توجه به تشکیل هلدینگ کشاورزی در سازمان اقتصادی رضوی، این تفاهم‌نامه‌ها به طرفیت جناب آقای مهندس برازش، مدیرعامل هلدینگ کشاورزی، دامپروری و صنایع تبدیلی، منعقد و مبادله شده است.
 
 
 
 
این موسسه چه اقداماتی را در راستای توانمندسازی نیروی کار انجام داده است؟
به کارگیری نیروهای تحصیل کرده و متخصص از طریق برگزاری آزمون و مصاحبه تخصصی، اجرای برنامه‌های آموزشی برای پرسنل و کارشناسان با همکاری مرکز آموزش ضمن خدمت کارکنان، اساتید دانشگاه و مرکز تحقیقات به میزان بیش از 1300 نفر ساعت در سال 1395، از این جمله این فعالیت‌ها به شمار می‌رود.
 
رشد بهره‌وری در اقتصاد، یکی دیگر از موضوعات مهم در بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. در این‌باره توضیح بفرمایید.
موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه، در این زمینه، با استفاده از بذور هیبرید مرغوب در بخش زراعت، توانسته به افزایش راندمان تولید و کیفیت محصولات زراعی در واحد سطح دست یابد. علاوه براین، می‌توان به اقداماتی مانند استفاده از نهال‌های اصلاح شده پیوندی بر روی پایه‌های رویشی متناسب با اقلیم منطقه، احداث باغات مدرن و متراکم با استفاده از جدیدترین و پیشرفته‌ترین فناوری‌های دنیا و همچنین استفاده از انواع کودهای ریزمغذی برای افزایش راندمان تولید در واحد سطح و ارتقاء بهره‌وری، اشاره کرد.
 
احداث شهرک گلخانه‌ای، یکی از برنامه‌های آتی مزرعه نمونه است که با اجرای آن نه تنها به مقوله اشتغال‌زایی توجه خواهد شد، بلکه پیش‌تازی در اقتصاد دانش‌بنیان و رشد بهره‌وری در اقتصاد نیز لحاظ می‌شود. درباره این طرح توضیح بدهید.
در حال حاضر، موافقت اصولی طرح احداث شهرک گلخانه‌ای در سطح 100 هکتار اخذ شده و به زودی عملیات دیوارگذاری اطراف طرح آغاز خواهد شد. با اجرای این پروژه و بهره‌برداری از آن که بزرگترین پروژه گلخانه‌ای در سطح کشور به شمار می‌رود، به لحاظ ایجاد اشتغال، تولید محصولات ارگانیک، افزایش بهره‌وری و... شاهد تحولی شگرف در اقتصاد منطقه، استان و به ویژه موسسه خواهیم بود.
 
مزرعه نمونه چه برنامه‌هایی در زمینه مدیریت مصرف با تاکید بر اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف دارد؟
دراین‌باره، علاوه بر انجام کنترل‌های داخلی طبق روال سال‌های گذشته، سامانه اتوماسیون فعالیت‌های کشاورزی، بازرگانی، مالی و اداری در حال استقرار است که ضمن افزایش کنترل‌ها، امکان محاسبه قیمت تمام شده واقعی محصولات کشاورزی را فراهم می‌کند. همچنین طرح ارزیابی اقتصادی مصرف نهاده‌های کشاورزی با هماهنگی و همکاری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی برنامه‌ریزی شده و در سال جاری به مرحله اجراء در خواهد آمد.
 
 
 
برنامه‌ریزی برای تولید متناسب با نیازهای صادراتی را تا چه حد در دستور کار فعالیت‌های خود قرار داده‌اید؟

تکمیل و ارسال مدارک و ثبت‌نام در سایت Global gap و اخذ مجوز اولیه برای تولید محصولات سالم ویژه خربزه و گوجه فرنگی، از جمله برنامه‌های موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه برای تولید متناسب با نیازهای صادراتی به شمار می‌رود. علاوه بر این، می‌توان به طراحی و استقرار وب‌سایت مستقل موسسه به منظور ایجاد امکان معرفی کالاها، خدمات و پتانسیل‌های موسسه با هدف توسعه صادرات محصولات تولیدی، اشاره کرد.
تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
221-96

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد