جزئیات خبر
سرپرست موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه:
استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار، راهکاری برای حفظ امنیت غذایی است

1396/6/21
استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار، راهکاری برای حفظ امنیت غذایی است

سرپرست موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه گفت: استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار، راهکاری برای حفظ امنیت غذایی کشور است.
علی اورعی زارع در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: با توجه به کاهش هر ساله منابع آب در اختیار بخش کشاورزی، استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار، حداقل می‌تواند وضعیت موجود را برای جلوگیری از ایجاد مخاطره در امنیت غذایی کشور، حفظ کند.
وی با اشاره به برنامه‌های این موسسه برای اختصاص 550 هکتار از اراضی به سیستم‌های تحت‌فشار طی سال زراعی 97-96، گفت: برنامه‌ریزی شده تا در سال زراعی جدید، آبیاری کشت گندم موسسه توسط سیستم‌های آبیاری نوین در سطح گسترده انجام شود.
اورعی زارع ادامه داد: در این راستا از سیستم قطره‌ای از نوع تیپ استفاده خواهد شد.
وی درباره لزوم توسعه سیستم‌های تحت فشار در حوزه کشاورزی به عنوان یکی از بخش‌های اصلی در مصرف آب، گفت: در کشوری زندگی می‌کنیم که دارای آب و هوای خشک و نیمه خشک با متوسط بارندگی 234 میلیمتر در سال است. منابع آبی کشور محدود است و این منابع بیشتر توسط آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود که هر ساله از ذخایر آب‌ها کاسته شده و رفته‌رفته به مرز بحران نزدیک می‌شویم.
اورعی زارع با بیان این که 90 درصد منابع آب کشور در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: راندمان استفاده از آب در بخش کشاورزی با استفاده از سیستم‌های آبیاری ثقلی کمتر از 50 درصد است و این امر یعنی 50 درصد آب در عملکرد محصول نقشی نداشته و به صورت نفوذ عمقی از دسترس گیاه خارج می‌شود.
سرپرست موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه ادامه داد: در صورت اجرای صحیح و مناسب سیستم‌های آبیاری تحت فشار در کشور، این امکان مهیا خواهد شد تا ضمن افزایش راندمان آبیاری به 90 درصد، به تبع آن 40 درصد منابع جدید آب به این روش در دسترس کشاورزی قرار بگیرد.
224-96

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد