جزئیات خبر
درگفت وگو با مدیرعامل شرکت فرآورده های لبنی رضوی به بهانه کسب رتبه برتر کیفیت واحدهای لبنی مطرح شد؛
عرضه محصولات شرکت لبنی رضوی با کمترین سود

1395/10/2
عرضه محصولات شرکت لبنی رضوی با کمترین سود

شیر به عنوان یک ماده مغذی کامل عنصری کلیدی در بهبود تغذیه و امنیت غذایی است که می تواند سبب کاهش سوء تغذیه در بین جوامع شود، به طوری که در برخی کشورها پیشرفتگی جوامع را از میزان مصرف شیر می سنجند، اما متاسفانه چند سالی است که بنابر دلایلی همچون افزایش قیمت لبنیات به دلیل عدم پرداخت یارانه لبنیات در ایران، سرانه مصرف لبنیات ایرانیان بسیار کاهش یافته است.
در همین راستا، شرکت فرآورده‌های لبنی رضوی به عنوان یکی از باسابقه‌ترین تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی در کشور به حساب امده و  توانسته با استفاده از بهترین شیر خام  سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهد.
شرکت فرآورده های لبنی رضوی امسال در مراسم روز جهانی استاندارد موفق به کسب عنوان باکیفیت ترین تولید کننده محصولات لبنی در سطح استان خراسان رضوی شد، به همین بهانه با سید مهدی طالبیان مدیرعامل شرکت فرآورده های لبنی رضوی به گفت وگو نشستیم؛ آنچه که در ادامه می خوانید ماحصل گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی  است.
 در ابتدا در رابطه با سیاست های کلی و آغاز به کار شرکت فرآورده های لبنی رضوی توضیح بفرمایید.
در سال 1375 شرکت فرآورده های لبنی رضوی با هدف استفاده از شیرهای خام تولیدی دامداری های آستان قدس رضوی راه اندازی شد، علت راه اندازی این کارخانه به دلیل وجود مشکلاتی برای فروش شیردر آن سال ها بوده است، علت دیگر اینکه بتوان از این ماده ارزشمند در صنعت تبدیلی استفاده  کرده و این محصول تولیدی با قیمت های رقابتی تری به بازار عرضه شود.
 برند شرکت فرآورده های لبنی رضوی در حال حاضر در چه جایگاهی قرار دارد؟
در حال حاضر ما متولی برندی هستیم که  بسیار با ارزش است و به همین دلیل تصمیماتی که گرفته می شود باید در راستای ارتقا شرکت باشد نه در راستای در جا زدن ، همین مسئله است که مسئولیت های ما را بسیار سنگین تر می کند.
براساس سیاست گذاری های صورت گرفته اغلب نیروهای شرکت فرآورده های لبنی رضوی کارگر بومی بوده که این مسئله علاوه بر کارآفرینی حرکتی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی می باشد.
 در رابطه با تعداد محصولات تولیدی کارخانه و ظرفیت تولید محصول بفرمایید.
شرکت فرآورده های لبنی رضوی دارای پروانه تولید بیش از 50 محصول می باشد اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که در چند سال اخیر برخی از محصولات به سبب نداشتن راندمان مناسب از چرخه تولید شرکت حذف شده اند.
یکی از مزایای شرکت فرآورده های لبنی رضوی این است که ما قادر به تولید تمامی محصولات لبنی به جزء شیر خشک هستیم.
 ظرفیت دریافت شیر خام در مجموعه شرکت فرآورده های لبنی رضوی چقدر است؟
در سال گذشته به دلیل علاقه مندی سه استان برای تولید شیر مدرسه توسط شرکت فرآورده های لبنی رضوی ما به صورت روزانه  180 تن شیر را دریافت می کردیم ، در حالی که کارخانه برای این مقدار شیر تجهیز نشده است.
اکنون در حال نصب و راه اندازی تجهیزات جدید هستیم که با راه اندازی این تجهیزات شرکت فرآورده های لبنی رضوی توانایی  دریافت روزانه بیش از 200 تن شیر در روز  ر ا خواهد داشت.
 گویا طرح های توسعه ای هم در این مجموعه انجام گرفته است، هدف از اجرای این طرح ها چه بوده است؟
هدف از اجرای طرح  توسعه شرکت فرآورده های لبنی رضوی جلوگیری از خام فروشی بود تا بتوانیم تمامی شیرهای دامداری های آستان قدس رضوی  را جذب کنیم.
بنابر کارشناسی های صورت گرفته  ما تصمیم بر این گرفتیم که  خط بسته بندی خط شیر استریل را توسعه دهیم و به همین دلیل ما بهترین دستگاه های بسته بندی را از کشور آلمان وارد کردیم  و ظرفیت بسته بندی خود را افزایش دادیم ؛ در حال حاضر به دنبال این هستیم که ظرفیت خود را کامل کنیم اما در حال حاضر برای انجام این مهم نیازمند زیرسازی هایی در بازار هستیم تا بتوانیم از  ظرفیت خط بسته بندی به صورت  کامل استفاده کنیم.
 شرکت فرآورده های لبنی رضوی توانست به عنوان واحد نمونه کیفیت غذا سالم از نظر مواد غذایی از سوی وزارت بهداشت و واحد نمونه استان از سوی اداره استاندارد انتخاب شود، در این خصوص توضیح بفرمایید.
به واقع باید این مسئله را بپذیریم که در دوره ای که رقابت میان کارخانجات بسیار زیاد است، بدون تلاش های خالصانه کارکنان و مدیران شرکت فرآورده های لبنی رضوی، کسب این عنوان بسیار سخت می بود، توجه به دانش فنی کارکنان مهمترین دلیل انتخاب شرکت لبنی رضوی به عنوان واحد استاندارد استان است، حدود یک سال است که خط تولید شیر استریل شرکت به بهره برداری رسیده است که این ارتقا تکنولوژی سبب کاهش ضایعات، کاهش قیمت تمام شده و افزایش بهره وری می شود.
خوشبختانه در دو سال اخیر ما توانسته ایم به صورت متوالی به این موفقیت بزرگ دست پیدا کنیم، این در حالی است که تعداد شرکت هایی که تاکنون توانسته اند این دو مقام را در استان به دست آورند، بسیار کم هستند و این یک افتخار بسیار بزرگ برای خانواده بزرگ رضوی به حساب می آید.
 
در رابطه با شیوه اعطا نمایندگی در شهرهای مختلف توضیح بفرمایید.
ما خود را موظف به صیانت از موقوفات می دانیم و به همین دلیل برای اعطای نمایندگی محدودیت هایی را داریم ، همچون اینکه باید افرادی این نمایندگی ها را دریافت کنند که بتوانند عزت محصول را حفظ نمایند و ما بتوانیم از برگشت سرمایه اطمینان داشته باشیم.
باتوجه به علاقه مندی فراوان مردم به محصولات رضوی که به واسطه انتصاب این مجموعه به حضرت علی بن موسی الرضا (ع) است ما به دنبال این هستیم که در تمامی کشور محصولات مان را ارائه کنیم اما این مسئله نیازمند ساز و کارهای خاص خود می باشد، اما  لازم به ذکر است که در حال حاضر محصولات شرکت فرآورده های لبنی رضوی در 24 استان ارائه می شود.
 چند سالی است که شرکت های لبنی به دنبال افزایش قیمت محصولات خود هستند، آیا این رویه را شرکت لبنی رضوی هم تاکنون دنبال کرده است؟
 باتوجه به تاکیدات تولیت عظمی آستان قدس رضوی همیشه یکی از رسالت های شرکت فرآورده های لبنی حمایت از مصرف کننده است ؛ میزان افزایش قیمت محصولات فرآورده های لبنی رضوی براساس مصوبات دولتی بوده، اما همیشه این افزایش قیمت با یک تاخیر صورت گرفته و همیشه به دنبال این هستیم که محصولات مان را با بهترین کیفیت و حداقل قیمت ارائه کنیم.
به عنوان مثال محصول  شیرهای پاکتی رضوی همیشه قیمتی کمتر از سایر کارخانجات داشته و این مسئله به این دلیل بوده است که از این محصول تمامی افراد جامعه به ویژه قشر آسیب پذیر استفاده می کنند.

 312-95

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد