جزئیات خبر

ایجاد باغات سالم با نهال‌هایی دارای گواهی سلامت

1395/9/1
ایجاد باغات سالم با نهال‌هایی دارای گواهی سلامت

موسسه باغات آستان قدس رضوی با فعالیت در حوزه‌های تولید محصول سردرختی، تولید نهال، تولید و عرضه گل و گیاه و نیز طراحی و اجرای فضای سبز، پروژه تولید حدود 500 هزار اصله نهال مثمر و غیر مثمر را با ارزش ریالی حدود 20 میلیارد ریال، از سال 1393 کلید زد؛ فعالیتی که با هدف ایجاد باغات سالم، عاری از بیماری‌ها و آفات و با بازدهی بالا در کشور عزیزمان آغاز شد و اکنون شاهد تولید نهال‌های دارای گواهی سلامت از سازمان حفظ و نباتات جهاد کشاورزی و نیز برچسب تایید از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال هستیم.
51 رقم نهال موسسه باغات طی فرایندی حدودا 3 ساله، 13 نهال مثمر شامل آلبالو، گیلاس، گلابی، سیب، هلو، آلو، شلیل، زردآلو، گردو، بادام، انگور، انار و انجیر را در قالب 42 رقم تولید کرده است. چنار، صنوبر، بید، توت و اِشن نیز در 9 رقم به عنوان نهال‌های غیر مثمر عرضه شده است که نهال‌های مذکور، در تمام مناطق سردسیری و نیمه سردسیری کشور به فروش خواهد رسید.
از بذر تا نهال
کشت بذر در گلخانه‌های موسسه باغات آستان قدس رضوی در دی ماه سال 1393 صورت گرفت و پس از آن، عملیات پیوند در مرداد سال 1394 روی پایه‌ها صورت گرفت که در مرحله بعدی، عملیات سربرداری در فروردین امسال انجام شد. عملیات عرضه و فروش این نهال که هم‌اکنون ریشه بسیار خوبی داشته و به اندازه مناسب رسیده است، از 20 آبان ماه جاری آغاز شده و تا اوایل سال آینده ادامه خواهد داشت.
در راستای تحقق هدف
موسسه باغات در راستای تولید حدود 500 هزار اصله نهال مثمر و غیر مثمر، اقدامات بسیاری را انجام داده تا بتواند تاییدیه سازمان جهاد کشاورزی را به دست آورد. برای احداث نهالستان در وهله نخست، آزمون‌های خاک به منظور تعیین بیماری‌های خاکزی و نماتدهای مضر و نیز آزمایش‌های مربوط به آب با هدف تشخیص شوری و املاح موجود، انجام شد که به تأیید کمیته فنی استان خراسان رضوی نیز رسید. این موسسه با رعایت تمامی مقررات و دستورالعمل‌های فنی و بهداشتی صادره از سوی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، توانست گواهی سلامت و اصالت مواد اولیه تکثیری بذر را از سازمان حفظ نباتات دریافت کند.
همچنین ادوات کشاورزی قبل از ورود به نهالستان و به کارگیری، در حوضچه‌های مخصوص، ضدعفونی شد و عملیات آیش در نهالستان حداقل به مدت یک سال اعمال گردید. استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار قطره‌ای توسط موسسه باغات، اقدام ارزشمند دیگری بوده که در راستای استفاده بهینه از منابع آبی با توجه به بحران کمبود آب حاکم بر کشور مورد استفاده قرار گرفته است. توجه به پیشرفت تکنولوژی در عرصه تولیدات باغ و باغداری، موسسه باغات را بر آن داشت تا با بهره‌مندی از دانش روز دنیا و به کارگیری متخصصان و کارشناسان زبده، مسیر حرکت خود را در زمینه تولید نهال از روش تولید نهال به وسیله بذر، به سوی تولید نهال پایه رویشی و مقاوم به انواع آفات و بیماری‌ها ادامه دهد و با پیوند ارقام تجاری و بازارپسند روز دنیا روی این پایه‌ها و عرضه آن‌ها به باغداران سراسر کشور، نقشی تأثیرگذار در ارتقاء دانش باغداری در کشور عزیزمان ایفا کند.
 مرغوبیت در کنار قیمت مناسب
این نهال‌ها دارای 4 مزیت اصلی هستند که از آن جمله، مرغوبیت فوق‌العاده‌ای است که آن‌ها را از نهال‌های تولیدی سایر نهالستان‌های کشور متمایز می‌سازد. نهال‌های مذکور، کاملا سالم و عاری از هر گونه بیماری هستند که با پشتوانه و تضمین آستان قدس رضوی در صورت بروز مشکلات بعدی در نهال‌های فروخته شده، عرضه می‌شوند. مزیت بعدی، تعیین قیمت مناسب این نهال‌ها می‌باشد که بیشتر سعی شده از این رهگذر بخش تولید تقویت شود.
متقاضیان و کشاورزان و همچنین باغداران عزیز و گرامی می‌توانند به منظور اطلاع و رؤیت وضعیت ظاهری و ارقام دقیق نهال‌ها با تایپ کلیدواژه «نهال رضوی» در محیط جستجوگر گوگل و انتخاب گزینه مؤسسه باغات آستان قدس رضوی، وارد سایت موسسه باغات شده و ضمن آشنایی بیشتر با حوزه فعالیت‌های این سازمان، تصاویر نهالستان و ارقام نهال‌های یاد شده را ملاحظه کنند.
272-95

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد