جزئیات خبر
در سالن بهار نمایشگاه گل و گیاه مشهد به نمایش درآمده است
باغ های متراکم؛ جلوه ای از اقتصاد دانش بنیان در شهر مشهد

1396/2/24
باغ های متراکم؛ جلوه ای از اقتصاد دانش بنیان در شهر مشهد

هر روز شاخه شاخه گرد هم می نشینند تا علاوه بر چشم نوازی زائران کویش خود نیز به طواف خورشید بروند. 800 شاخه اند در چهارگوشه ضریح. فضا را چشم نوازتر و عطر آگین تر می کنند، هر روز نو به نو می شوند و جایشان را با اشتیاق به 800 شاخه دیگر می سپارند تا آن ها نیز از فیض زیارت و چشم نوازی بی بهره نباشند.
اگرچه می روند ولی باز هم مشتاق اند چرا که این بار در دستان زائران رهسپار شهرهای مختلف می شوند. از شمال و جنوب. به هر کجا که می روند سرمه چشمشان می شود چرا که روزی را در دنج ترین بهشت روی زمین سپری کرده اند.
شاید هنوز خیلی ها ندانند که گل های بالای ضریح و هزاران هزار شاخه گلی که در حریم رضوی گرد هم می آیند و میروند و زینت چشمان هر بیننده ای می شوند از کجا سرچشمه می گیرد و چگونه رهسپار این اقلیم پر برکت می شود.
قصه ای پر از نشاط و شادابی که این روزها در سالن «بهار» نمایشگاه گل و گیاه مشهد بازخوانی می شود برای هر آنکه مشتاق است بداند. بستر همه گل های حرم مطهر رضوی در مجموعه ای به نام سازمان باغات آستان قدس رضوی فراهم می شود. مجموعه ای که همانگونه که از نامش پیداست هکتارها باغ در دل مشهد الرضا(ع) دارد. بر اساس آمار 35 درصد از ریه های این کلان شهر نیز به همت باغات این مجموعه نفس می کشند.
نه تنها باغات که هر مجموعه ای که به این آستان متصل است از بیمارستان رضوی گرفته تا باغ خواجه ربیع و تمامی مساجد وابسته و... همه و همه به همت باغبانان و دست اندرکاران  این مجموعه حفاظت و نگهداری می شود.
شاید خیلی ها دیده باشند فروشگاه های گل و گیاه آستان قدس رضوی را در میدان فلسطین و خیابان کوهسنگی، آنجا هم گوشه ای از هنرنمایی این خادمان گل پرور رضوی به نمایش در آمده است.
مهندس محمود صادقی که چند سالی است افتخار خدمتگذاری در این مجموعه را با عنوان مدیرعامل سازمان باغات آستان قدس رضوی دارد، در این باره می گوید: در این سازمان 100 نفر به صورت مستقیم و بیش از 200 به صورت غیر مستقیم به خدمتگذاری مشغول اند و در راستای حفاظت و نگهداری از این ریه های تنفسی شهر که از ملزومات حیات شهری است از هیچ تلاشی فروگذار نبوده اند تا جایی که با بررسی شیوه های نوین باغداری، دانش نوین باغ های متراکم را از ایتالیا وارد ایران کردند و 20 هکتار باغ متراکم دانه دار و 30 هکتار باغ متراکم هسته دار را در شهر مشهد اجرایی کرده اند.
باغ های متراکم را شاید در بخش هایی از شهر دیده باشید؛ در این شیوه با استفاده حداکثری از آب و خاک و تبدیل باغ های سنتی به مدرن افزایش حداکثری درخت و محصول را می توان به دست آورد به طوری که اگر در باغ سنتی در هر هکتار 300 الی 400 درخت کاشته شود در باغ متراکم می توان آن را به 3900 اصله نهال افزایش داد یعنی چیزی حدود 10 برابر.
البته در این شیوه از سیستم های پوششی نیز به منظور جلوگیری از خسارت های تگرگ وآفتاب سوختگی نیز استفاده می شود که باعث افزایش رنگ دهی و کیفیت محصول با حفظ رطوبت نیز می شود.
 سیستم مه پاش نیز در این شیوه برای افزایش رطوبت و جلوگیری از یخ زدگی استفاده می شود، از ویژگی های جالب این  شیوه می توان به ستون هایی اشاره کرد که به عنوان حامی و نگهدانده مانع از افتادن درختان می شود و از آن به عنوان «قیم» یاد می شود.
تنها مجری باغ های متراکم در کشور
سازمان باغات آستان قدس رضوی توانسته است فقط در سال های 94 و 95 حدود 100 هکتار باغ را به شهر مشهد اضافه کند. فعالیت های این مجموعه نه تنها در بخش باغ، فضای سبز و تولید گل و گیاه است بلکه در بخش تولید نهال نیز فعالیت های موثری داشته و توانسته است نهال رضوی را به عنوان یک برند معتبر در بازار نهال معرفی کند.
مدیر عامل سازمان باغات آستان قدس رضوی می گوید: نهال ها جزء محصولاتی هستند که خریدار آن پس از 5 سال متوجه کیفیت خرید آن می شود و این مجموعه این نهال ها را با ضمانت در اختیار مشتریان خود قرار می دهد یعنی پس از 5 سال اگر ثمر دهی نداشته باشد پاسخگوی آن خواهیم بود ولی کیفیت این نهال ها در سال های اخیر سبب شده است مشتریان فراوانی داشته باشیم به طوری که در همین اسفند و فروردین ماه 500 هزار اصله نهال عرضه کرده ایم.
و حالا نمایشگاه گل و گیاه مشهد فضایی شده است برای نمایش خدمات و فعالیت های آستان قدس رضوی در زمینه گل ها، گیاهان و فضای سبز که همواره سازمان باغات بستر ساز آن بوده است و تولید سالانه 6 تا 7 هزار تن میوه با کیفیت در این مجموعه خود گویای تلاش بی نظیر خادمان رضوی در این عرصه است و شاید تنها راه نگهداشتن اقتصاد پویا در این حوزه عرضه این محصولات با کیفیت به مصرف کننده در بازارهای داخلی و حتی خارجی باشد. تلاشی که باعث ثبات و توسعه این سرمایه ها می شود و تا کنون نیز گام های موثری برای تحقق آن برداشته شده است.
57-96

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد