جزئیات خبر
علیرغم کاهش صادرات خمیرمایه کشور رقم خورد؛
رشد صادرات خمیرمایه رضوی در سال 95 و ابتدای سال 96

1396/5/21
رشد صادرات خمیرمایه رضوی در سال 95 و ابتدای سال 96

سرپرست شرکت خمیرمایه رضوی از تداوم رشد صادرات خمیرمایه این شرکت علیرغم کاهش میزان صادرات این محصول در کشور خبر داد.
دکتر احسان اژدری در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: علیرغم کاهش صادرات خمیرمایه در کشور، صادرات خمیرمایه رضوی در سال 95 نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه با رشد خوبی نیز همراه بوده است و طی 4 ماهه نخست سال 96 این رشد تداوم یافته است.
وی درباره مهم چالشهای پیشِ روی صادرات خمیرمایه در کشور گفت: موانع حضور در بازارهای جهانی، عدم برخورداری از حمایت‌های تعرفه‌ای و صادراتی، اتکا به بازارهای محدود و ضعیف منطقه‌ای، کیفیت و بسته‌بندی نامناسب، از جمله این موارد به شمار می‌رود.
اژدری ادامه داد: علاوه بر این، می‌توان نحوه و چگونگی عرضه و بازاریابی محصول، تغییرات قوانین و مقررات در زمینه تعلق ارز مبادله‌ای به اقلام مورد نیاز تولید کالاهای صادراتی، نبود امکانات و مشوق‌های کافی از سوی دولت و هزینه‌های زیاد شرکت در نمایشگاه‌های خارجی را نام برد.
وی با اشاره به عدم همکاری گمرکات کشورهای خارجی گفت: همچنین امکان استفاده از ظرفیت بانک‌های داخلی و خارجی برای انتقال ارز حاصل صادرات وجود ندارد.
اژدری ادامه داد: ایران هنوز نتوانسته است سهم صادراتی خمیرمایه از بازار کشورهای مسلمان و شیعه‌نشین در عراق، لبنان، سوریه و شمال آفریقا را به دست آورد.
از مهمترین عوامل کاهش صادرات خمیرمایه کشور در سال 95 کاهش 48 درصدی صادرات خمیرمایه به سوریه بوده است
وی یکی دیگر از عوامل کاهش صادرات خمیرمایه کشور را کاهش ارزش پول واحد محصول صادراتی در کشورهای مهم نظیر چین، ترکیه و کانادا عنوان کرد و افزود: این امر باعث شده قیمت خمیرمایه صادراتی ایران با توجه به افزایش هزینه‌ها، نتواند رقابت پذیر باشد.
سرپرست شرکت خمیرمایه رضوی تاکید کرد: آنچه چالش‌ها را به فرصت تبدیل می‌کند، ارتقای کیفیت محصول، بسته‌بندی و بالا بردن بهره‌وری تولید برای کاهش قیمت تمام شده و تولید محصول رقابتی است.
 
 161-96

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد