جزئیات خبر
توسط موسسه موقوفات و کشاورزی سمنان محقق شده است؛
افزایش بهره‌وری محصول خربزه با تغییر نظام بهره برداری

1395/6/3
افزایش بهره‌وری محصول خربزه با تغییر نظام بهره برداری

سرپرست موسسه موقوفات و کشاورزی سمنان گفت: تغییر نظام بهره برداری در این موسسه، باعث افزایش بهره وری محصولاتی نظیر خربزه شده است.

محمد حسین دربانی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: در سال های اخیر علاوه بر تغییر نظام بهره برداری در موسسه کشاورزی و موقوفات سمنان، روش مزارعه کاری و سهیم کردن آن ها در سود، سبب افزایش عملکرد در واحد سطح شده است.

وی ادامه داد: میانگین عملکرد خربزه در واحد سطح شهرستان دامغان، حدود 18 تا 20 تن است که با اقدامات صورت گرفته، این رقم به حدود 22 تن رسیده است.

دربانی، انتخاب روش های به زراعی را دلیل افزایش تولید دانست و افزود: در این راستا، فعالیت هایی همچون یخ آب زمستانه، مبارزه با آفات و بیماری ها، رعایت اصول تغذیه و ... انجام شده است.

وی ادامه داد: همچنین مزرعه کاران برای جبران هزینه های تولید در واحد سطح، نسبت به انتخاب اراضی و تغذیه با استفاده از آزمایش های مربوط به آب و خاک اقدام کرده اند.

دربانی، انتخاب بهترین بذر از طریق مشاوره با خربزه کاران منطقه را یکی دیگر از دلایل افزایش راندمان تولید در هکتار عنوان کرد و افزود: ارگون و خربزه مشهدی، از جمله این بذر ها به شمار می رود.

وی با اشاره به کشت خربزه در سطح 40 هکتار طی سال زراعی 95-94 گفت: پیش بینی می شود حدود هشتصد تن محصول از مزرعه برم برداشت شود.

سرپرست موسسه موقوفات و کشاورزی سمنان ادامه داد: برداشت خربزه هم اکنون آغاز شده است و طی 3 چین تا اواخر شهریور ادامه دارد.

174-95            

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد