جزئیات خبر
سرپرست موسسه موقوفات و کشاورزی سمنان:
حفظ محصول باغات پسته نیازمند رعایت اصول باغبانی است

1395/6/11
حفظ محصول باغات پسته نیازمند رعایت اصول باغبانی است

سرپرست موسسه موقوفات و کشاورزی سمنان گفت: حفظ محصول باغات پسته، نیازمند توجه و رعایت اصول باغبانی است.

محمد حسین دربانی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: تامین نیاز غذایی درختان و کاهش اثر تنش های محیطی در حصول محصول باغ پسته، بسیار مهم و حیاتی است.

وی ادامه داد: در سال های اخیر به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی، اثرات تنش های محیطی نیز بیشتر شده است.

دربانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور تامین مواد غذایی و کاهش اثرات تنش های محیطی باغ پسته برم این موسسه گفت: موسسه کشاورزی و موقوفات سمنان در سال جاری با استفاده از تجربیات سال های قبل، نسبت به تامین مواد غذایی مورد نیاز درختان با استفاده از تجزیه و تحلیل، آزمایش برگ و همچنین کاهش اثرات تنش محیطی به ویژه تنش خشکی اقدام کرده است.

وی ادامه داد: در این راستا، استفاده از کودهای ریزمغذی و سیلیس، باعث کاهش اثرات آفتاب سوختگی و کاهش درصد پوکی میوه درختان پسته شده است.

دربانی اضافه کرد: در آزمایش برگ، عناصر ماکرو شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم و همچنین عناصر میکرو نظیر آهن، روی، منیزیم، کلر و ... اندازه گیری می شود و بر اساس آن، مواد مورد نیاز درختان برای سال آینده تعیین می شود.

وی از پیش بینی افزایش حدود 40 درصدی پسته در مقایسه با سال گذشته خبر داد و افزود: این موسسه، 106 هکتار باغ پسته بارده در برم دامغان دارد و 31 هکتار نیز طی سال جاری احداث شده است.

سرپرست موسسه موقوفات و کشاورزی سمنان ادامه داد: برداشت پسته از بیست و پنجم مرداد آغاز می شود و تا پانزدهم مهر به طول می انجامد.

197-95            

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد