جزئیات خبر

ایران کمترین میزان کود شیمیایی را در بخش کشاورزی در دنیا مصرف می کند

1394/5/24
ایران کمترین میزان کود شیمیایی را در بخش کشاورزی در دنیا مصرف می کند

به گزارش ایرنا علیرضا ولی، روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در شیراز افزود: با وجودی که خاک های کشاورزی کشور بسیار ضعیف و نیازمند غنی سازی است در چند سال اخیر مصرف کود بسیار پایین آمده است.
وی اظهار کرد:در سال 84 که کشاورزی ایران به خودکفایی رسید 5 .4 میلیون تن کود در این بخش مصرف شد و موفق به کسب بالاترین سطح تولید شدیم اما پس از آن به سبب افزایش 700 درصدی قیمت نهاده های کشاورزی میزان مصرف کود کاهش قابل توجهی یافت.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور ادامه داد:در سال های اخیر مصرف کود در اراضی کشاورزی به کمتر از دو میلیون تن و سال 93 به دو میلیون تن رسید.
ولی بیان کرد: کاهش مصرف کود موجب کاهش تولید یک هزار و 200 کیلوگرم محصول در هر هکتار از اراضی آبی و 700 کیلوگرم در اراضی دیم شده است.
این مقام مسوول افزود:با هدف غنی سازی اراضی کشاورزی امسال پنج میلیون تن انواع کودهای شیمیایی ، آلی ، زیستی ، کمپوستی و میکروبی تهیه و توزیع می شود.
وی گفت: از این میزان کود 50 درصد خریداری و ذخیره شده و به لحاظ توزیع و تامین کود در کشور با هیچگونه مشکلی مواجه نخواهیم بود.
مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور افزود: کودهای شیمیایی بنا بر استاندارد های موسسه های تحقیقاتی زیر نظر بازرسان بین المللی از کشورهای مقصد خریداری می شود و در کشور مبدا نیز مورد بازرسی و تایید قرار می گیرد.
به گفته وی، براساس سیاستگذاری های جدید، کودهای شیمیایی وارداتی همراه با دانش تولید آن از دیگر کشورها خریداری می شود تا پس از این با ارتقا سطح تولیدات داخلی ، نیاز به واردات این نهاده کشاورزی نیز به مرور حذف شود.
ولی اظهار داشت:سال گذشته پنج نوع کود در سه گروه محدود وارد کشور شد اما بر اساس برنامه جدید ، کودهای شیمیایی برای سال زراعی جاری در هفت گروه و 26 نوع وارد می شود.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور ادامه داد:در برنامه جدید، تکیه بر استفاده بیشتر از کودهای شیمیایی تولید داخلی و افزایش مصرف کودهای آلی و زیستی است.

ولی بیان کرد:هم اینک 5 . 4 میلیون تن کود ازته در ایران تولید که 50 درصد آن در داخل مصرف و مابقی آن به خارج از کشور صادر می شود.


نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد