جزئیات خبر
سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس:
کشت کلزا راهکاری برای کمک به اقتصاد مقاومتی است

1395/11/26
کشت کلزا راهکاری برای کمک به اقتصاد مقاومتی است

سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس گفت: کشت کلزا راهکاری برای کمک به اقتصاد مقاومتی است.
مهندس حسن مهدی زاده در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی با بیان این که حدود 90 درصد دانه های روغنی موجود در کشور، وارداتی است، افزود: کشت این محصول موجب بالا رفتن ضریب خودکفایی و عدم وابستگی به خارج از کشور می شود.
وی پائیزه بودن کشت کلزا و نیاز به آبیاری کمتر با امکان استفاده از نزولات آسمانی، سازگاری این محصول با شرایط آب و هوایی منطقه، پتانسیل تولید بالا و افزایش ماده آلی و حاصلخیزی خاک توسط کلزا را از جمله اهداف شرکت از کشت این محصول عنوان کرد.
مهدی زاده ادامه داد: علاوه بر این، گیاه کلزا باعث از بین رفتن تدریجی علف های هرز باریک برگ در مزارع گندم و جو می شود.
وی کشت کلزا را کمک به توسعه صنعت زنبورداری و پرورش زنبور عسل دانست و افزود: این محصول همچنین افزایش عملکرد کشت های بعد از خود را نیز به دنبال دارد.
مهدی زاده درباره سیاست های تشویقی دولت برای کلزاکاران بیان کرد: بیمه رایگان محصول، خرید تضمینی آن، اختصاص یارانه دولتی برای خرید بذر، 2 برابر بودن قیمت خرید آن در مقایسه با گندم، واریز وجه آن پس از 48 ساعت، اختصاص وام 5/2 میلیون تومانی به ازاء هر هکتار کشت کلزا و ... از جمله این تسهیلات به شمار می رود.
وی با اشاره به کشت کلزا در سطح 60 هکتار از اراضی این شرکت، گفت: در کشت سال زراعی 96-95، از ارقام هایولا و اکاپی که جزء رقم های پرمحصول، مقاوم به سرما، خوابیدگی و ... می باشد، استفاده شده است.
سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس ادامه داد: این بذور همچنین با شرایط اقلیمی منطقه نیز سازگار هستند.
وی از افزایش 50 درصدی سطح زیر کشت امسال نسبت به سال گذشته خبر داد و افزود: طی سال زراعی جاری، برای اولین بار از رقم اکاپی جهت کشت استفاده کرده ایم.
مهدی زاده ادامه داد: این ارقام برای تولید بذر و نیز تولید روغن کشت شده اند.
376-95

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد