جزئیات خبر
توسط موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان صورت گرفت؛
استفاده از روش‌های نوین و علمی برای افزایش باروری درختان پسته

1395/9/3
استفاده از روش‌های نوین و علمی برای افزایش باروری درختان پسته

مدیرعامل موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان گفت: این موسسه استفاده از روش‌های نوین و علمی برای افزایش باروری درختان پسته در دست اقدام دارد.
علی وطن دوست در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: این موسسه بالغ بر 787 هکتار باغ پسته دارد که در مزرعه غدیر نهبندان، مجتمع باغات شهرستان گناباد و همچنین اراضی چاه مرحوم لطفی گناباد متمرکز شده است.
وی با اشاره به انجام تغییر پیوند در این باغات گفت: با توجه به این که بیشتر درختان پسته مجتمع کشاورزی و باغات پسته موسسه را رقم فندقی تشکیل می¬دهد و این رقم حساسیت بالایی نسبت به شرایط آب و خاک منطقه یعنی آب شور و نیز خاک با بافت سبک و شوری سدیمی دارد، لذا موقوفات جنوب خراسان در راستای اصلاح باغات موجود و افزایش باروری، بر اساس برنامه استراتژیک، تغییر پیوند سالانه 20 هکتار از سطح باغات پسته از رقم فندقی به ارقام مقاوم بادامی را در دستور قرار داده است.
وطن دوست ادامه داد: ضمن این که با توجه به ضرورت تسریع در احیاء باغات مذکور، در صدد هستیم طی سال آینده عملیات تغییر پیوند را در سطح 200 هکتار از این باغات انجام دهیم.
وی درباره اصلاح خاک های سطح باغات پسته گفت: این موسسه برای اصلاح خاک سطح باغات که به مرور زمان و طی آبیاری با آب دارای EC بالا، شور یا شور سدیمی شده است، بهره گیری از شرکت های دانش بنیان و استفاده از روش های نوین و علمی را در برنامه کاری خود قرار داده است.
وطن دوست اضافه کرد: بر این اساس و به منظور افزایش مواد آلی خاک، طی سال جاری، کود سبز در سطح 350 هکتار از باغات، کشت و به خاک برگردانده خواهد شد.
وی با بیان این که موسسه، کوددهی شیمیایی و دامی را بر اساس آنالیز خاک و برگ طبق نظر کارشناسان موسسه مورد استفاده قرار داده است، افزود: طی سال گذشته، عملیات کوددهی دامی در 300 هکتار از سطح باغات به صورت چالکود و همراه با کودهای شیمیایی به صورت پاششی در سطح 350 هکتار انجام داده است.
مدیرعامل موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان اضافه کرد: محلول پاشی با عناصر میکرو و ماکرو نیز طی دو مرحله در سطح کل باغات انجام می شود.
276-95

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد