جزئیات خبر
در گفت و گو با مدیرعامل موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان مطرح شد؛
قدمتی 500 ساله برای موقوفات آستان قدس رضوی در شهرستان گناباد

1395/9/24
قدمتی 500 ساله برای موقوفات آستان قدس رضوی در شهرستان گناباد

وقف یکی از ارزشمند ترین سنت های دین مبین اسلام است که پشتوانه عظیم مادی و معنوی هر جامعه اسلامی به شمار می رود. آستان قدس رضوی به عنوان بزرگ ترین نهاد مذهبی موقوفاتی کشور و جهان اسلام از ابتدای شکل گیری همواره مورد توجه ارادتمندان به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بوده که تجلی این ارادت اجرای سنت حسنه وقف از سوی علاقه مندان به ساحت قدسی عترت بوده است.
یکی از بخش هایی که این موضوع به خوبی در آن متجلی شده، موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان است. در گفت و گو با مهندس علی وطن دوست، مدیرعامل موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان به سراغ فعالیت های این موقوفه رفته ایم.
این موسسه موقوفاتی از چه سالی آغاز به کار کرد؟
 در سال 1363 واحد املاک جنوب خراسان به صورت مستقل در شهرستان گناباد فعالیت خود را شروع کرد و با حفر و تجهیز چاه های عمیق در منطقه بیمرغ و روشناوند، زمینه سرمایه گذاری و اشتغال در این موقوفات را فراهم آورد. در سال 1373 این واحد با بخش املاک موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان ادغام شد که کارگزاری موقوفات در شهرستان های گناباد و بجستان بر عهده این موسسه است.
موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان موقوفاتی با تاریخ 500 ساله دارد. از قدیمی ترین موقوفات آن بفرمایید.
بله، موقوفات آستان قدس رضوی در شهرستان گناباد، تاریخی 500 ساله دارد که قدیمی ترین و مهم ترین واقف آن، فردی به نام امیر سیدابوالفتح علیالحسینی الجنابدی می باشد که بیشترین وقف را در سال 957 ه. ق به ثبت رسانده است.
سایر موقوفات موسسه نیز بیشتر مربوط به دو طومار به نام های "عضدالملک" و "علیشاه" است.
این موسسه چه رقباتی را تحت پوشش خود دارد؟
رقبات تحت پوشش موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان، شامل 26 رقبه با مالکیت مشاع و ششدانگ است و وسعت اراضی آن 18 هزار و 680 هکتار می باشد که از این سطح، 3 هزار و 273 هکتار در اجاره مستاجران برای زراعت آبی و دیم، 55 هکتار در اجاره مستاجرین شهری از جمله مسکونی، تجاری و ... و بقیه نیز در اختیار موسسه است.
تعداد کل چاه های حفر شده در اراضی موقوفه موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان شامل 32 حلقه است که تعداد 15 حلقه در اجاره موسسه و مابقی در اجاره زارعین منطقه می باشد.
علاوه بر این، تعداد قنوات فعال در حوزه فعالیت این موسسه نیز 23 عدد می باشد که به صورت مشاع و یا ششدانگ موقوفه آستان قدس رضوی است.
سرفصل های موقوفاتی این موسسه بیشتر چه مواردی است؟
سر فصل های مربوط به مصارف عواید و درآمد موقوفات آستان قدس رضوی در این حوزه نیز مربوط به مواردی همچون موقوفات روشنایی و سوخت حرم مطهر، موقوفات خاص خدام، حفاظ، دربانان، کفشبانان، فراشان و موذنان، موقوفات تعمیرات بیوتات متبرکه، موقوفات دارالشفاء و بیمارستان های وابسته و ... می باشد.
هم اکنون چند مستاجر در این موسسه، فعالیت های زراعی و غیر زراعی انجام می دهند؟
در حال حاضر، تعداد مستاجرین زراعی موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان، 2 هزار نفر و تعداد مستاجرین غیر زراعی یا به عبارتی مستاجرین اراضی شهری 90 نفر است.
حفاظت وصیانت از اراضی و رقبات موقوفه و اجرای نیات واقفین، یکی از حوزه های کاری موسسه به شمار می رود. در خصوص اهم وظایف و اقدامات واحد املاک آن بفرمایید.
واحد املاک موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان وظایف خطیری بر عهده دارد که از مهم ترین آن ها می توان به مطالعه و بررسی وضعیت تملک آب و اراضی وقفی و خریداری شده، همکاری در زمینه انجام امور حقوقی و ثبتی، تدوین و به روزرسانی آمار و اطلاعات موقوفات، همکاری به منظور لایروبی و احیاء قنوات و تقویت منابع آب و هچنین شناسایی رقبات غیر تصرفی اشاره کرد.
متأسفانه برخی از اراضی موقوفات در گذر زمان به فراموشی سپرده می شوند، در خصوص احیاء اراضی موقوفه و استیفای حقوق موقوفات چه اقداماتی انجام داده اید؟
این موسسه به منظور بررسی و مطالعه برای بهره وری بیشتر اراضی و ایجاد ارزش افزوده در راستای احیاء اراضی موقوفه، اقداماتی از قبیل واگذاری اراضی با دریافت حق التقدیمی، خرید و یکپارچه سازی اراضی و همچنین تلاش برای اجاره دادن اراضی تحت تصرف به منظور کسب درآمد و جلوگیری از تصرف اراضی را انجام داده است.
علاوه بر این، در اموری نظیر حفظ حدود و ثغور املاک وقفی، تثبیت حدود تمامی املاک وقف شده نیز عملیات هایی همچون ایجاد خاکریز، دیوارکشی، شخم و وصول به موقع حقوق موقوفه صورت گرفته است.
موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان، علاوه بر حفاظت وصیانت از اراضی و رقبات موقوفه، در عرصه کشاورزی نیز فعالیت می کند...
بله، کاشت محصولات زراعی و باغی، بخشی دیگر از فعالیت های این موسسه به شمار می رود که خوشبختانه حضور موفقی نیز داشته است. این موسسه طی سال جاری، تاکنون 216 تن جو، بیش از 97 تن و 500 کیلوگرم گندم، خرما رقم زاهدی و تبکاب 5 تن ، 3 هزار و 500 کیلوگرم عناب تر و 1 تن عناب خشک،حدود 40  تن زیتون و 105 تن زیتون خشک برداشت کرده است.
 298-95

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد