جزئیات خبر
علی رغم خسارت تگرگ به باغات موسسه طی سال جاری؛
330 تن پسته تر از باغات موقوفات جنوب خراسان برداشت شد

1395/9/29
330 تن پسته تر از باغات موقوفات جنوب خراسان برداشت شد

مدیرعامل موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان از برداشت 330 تن پسته تر از باغات این موسسه خبر داد.
مهندس علی وطن دوست در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی  بیان کرد: با توجه به بارش تگرگ در اردیبهشت امسال، به حدود 70 درصد از باغات پسته این موسسه خسارت وارد شده است.
وی ادامه داد: بیشتر درختان پسته مجتمع کشاورزی و باغات پسته موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان را رقم فندقی تشکیل می دهد که در نظر داریم بر اساس برنامه استراتژیک، سالانه 200 هکتار از سطح باغات پسته با رقم فندقی به ارقام مقاوم بادامی تغییر پیوند داده شود.
وطن دوست با اشاره به اقدامات این موسسه به منظور تولید محصولی با کیفیت گفت: بدین منظور فعالیت هایی نظیر کنترل تلفیقی آفات و بیماری ها، کاهش حداکثری سمپاشی با سموم شیمیایی و همچنین عدم سمپاشی با سموم با ماندگاری بالا در سطح باغات انجام شده است.
وی ادامه داد: علاوه بر این، در مرحله برداشت و ترمینال ضبط پسته، بیشترین دقت لازم برای فرآوری بهداشتی این محصول انجام شده است.
وطن دوست با بیان این که تمامی اقدامات مذکور باعث شده موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان طی سال های گذشته موفق به اخذ گواهی تولید محصول سالم شود، افزود: امسال نیز به دنبال دریافت این گواهی برای محصول پسته موسسه هستیم.
مدیرعامل موسسه موقوفات و کشاورزی جنوب خراسان با تاکید بر لزوم کاهش تنش های وارد شده به درختان پسته، گفت: این موسسه برای برطرف کردن یا به حداقل رساندن تنش های وارد شده به درختان، آزمایش های مختلفی را در راستای اصلاح خاک با استفاده از مواد اصلاح کننده خاک و کاهش دهنده آسیب شوری از قبیل گچ، اصلاح کننده های خاک شرکت های مختلف، ماسه بادی، کود دامی و ... انجام داده است که با توجه به نتایج حاصله، تصمیمات لازم برای اصلاح خاک اتخاذ شده است.
 306-95

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد