جزئیات خبر

ابراز تمایل شرکت چینی برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی سرخس

1395/10/8
ابراز تمایل شرکت چینی برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی سرخس

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس از ابراز تمایل شرکت دولتی چینی مبنی بر سرمایه گذاری در این منطقه خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی، احمد صادقی گلمکانی در جمع خبرنگاران بیان کرد: با توجه به ابراز تمایل شرکت دولتی چینی و انجام مذاکرات اولیه برای سرمایه گذاری در این منطقه، در صورت نهایی شدن طی ماه های آتی، می توان این پروژه را بزرگ ترین سرمایه گذاری خارجی در شمال شرق کشور دانست.
وی با بیان این که سرمایه گذاری خارجی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس در یک سال گذشته افزایش داشته است، افزود: طی دو هفته گذشته نیز سرمایه گذاران مختلفی از کشورهای کره جنوبی، ایتالیا و چین به منطقه آمده اند و قراردادهای واگذاری اراضی با این سرمایه گذاران منعقد شده است.
صادقی گلمکانی ادامه داد: در همین راستا، یکی از بزرگ ترین شرکت های دولتی کشور چین برای حضور در منطقه ویژه اقتصادی سرخس و سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز، نیروگاه و صنایع پتروشیمی اعلام آمادگی کرده که تاکنون سرمایه گذاری های کلانی در کشورهای آفریقای جنوبی، مغولستان و کشورهای حوزه آسیای میانه نیز انجام داده است و سازنده بزرگ ترین شهرک صنعتی برای کارخانه سامسونگ می باشد.
وی با اشاره به میزان سرمایه گذاری خارجی در این منطقه، گفت: از زمان راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی سرخس، سرمایه گذاران خارجی از کشورهای گرجستان، ترکیه، ترکمنستان و پاکستان در صنایع مینی پالایشگاهی، فرآوری برنج و تولید انواع مصالح ساختمانی، به میزان 35 میلیون دلار در این منطقه سرمایه گذاری کرده اند.
صادقی گلمکانی درباره موقعیت استراتژیک منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: این منطقه به دلیل قرار گرفتن در کانون کشورهای عضو «اکو» و همچنین موقعیت راهبردی و جغرافیایی، به عنوان دروازه طلایی ورود به کشورهای آسیای میانه، چین، روسیه و پل ارتباطی بازارهای مهم تجاری آسیای مرکزی با کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا و کشورهای افغانستان و پاکستان به حساب می آید.
لازم به یادآوری است، فعالیت منطقه ویژه اقتصادی سرخس، همزمان با افتتاح راه آهن مشهد - سرخس – تجن و با حضور رهبران و نمایندگان بیش از 100 کشور جهان در سال 1375 آغاز شد.
این منطقه در 150 کیلومتری شرق مشهد و 15کیلومتری شهرستان سرخس قرار گرفته است و از شمال و شرق با کشور ترکمنستان هم مرز می باشد.
  327-95

نظرات

نام
پست الکترونیک  
نظرات  
تصویر امنیتی
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید
 
.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به سازمان اقتصادی رضوی می باشد